RKP

Rudzkie Konto Pomocy
w Rudzie Śląskiej
Menu główne
:: Aktualności
:: Opis, działalność, misja
:: Zrealizowane projekty
:: Skład Zarządu RKP
:: Dane kontaktowe RKP
:: Archiwum wiadomości
:: Obyw@tel 60 plus

Biuro Porad Obywatelskich
:: Strona BPO
:: Gdzie jesteśmy
BPO na Facebooku
1% podatku

Witamy na stronie Rudzkiego Konta Pomocy w Rudzie Śląskiej

Aktualnie prowadzimy w Rudzie Śląskiej następujące projekty:

BPOBiuro Porad Obywatelskich

BPO

Nieodpłatna Pomoc Prawna - projekt Ministerstwa Sprawiedliwości

ASOS

"Wiem, potrafię, korzystam ze swoich praw"

Na pamiątkę...

Rudzkie Konto Pomocy działa w naszym mieście już od ponad 25-stu lat.

W tej sekcji postanowiliśmy zachować na pamiątkę wybrane informacje i wiadomości z życia naszego stowarzyszenia.

Archiwalne wiadomości i newsy ułożone są w kolejności chronologicznej.

Wiadomośći archiwalneJeszcze starsze wiadomości...

Podziękowanie

(lipiec 2011r.)

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim tym osobom, które przeznaczyły 1% podatku dochodowego za rok 2010 na rzecz Stowarzyszenia "Rudzkie Konto Pomocy".

Jesteśmy wdzięczni za Państwa pamięć przy wypełnianiu corocznego zeznania podatkowego i wsparcie naszej działalności.

Szczególnie nam miło z uwagi na to, iż pomoc popłynęła nie tylko z Rudy Śląskiej, czy miast z regionu śląskiego: Chorzów, Katowice, Zabrze, Piekary Śląskie, Gliwice, Będzin, Zawiercie, Bytom, ale także z takich odległych miejscowości jak: Białystok, Wrocław, Gorzów Wielkopolski, Wejherowo, Choszczno.

Zapewniamy, iż w dalszym ciągu będziemy działać na rzecz potrzebujących. Nie ustajemy w poszukiwaniu nowych możliwości udzielania pomocy, z zaangażowaniem realizujemy cele statutowe Stowarzyszenia.

Jednocześnie informujemy, iż przekazane organizacji środki wynoszą 5405,73 zł.
Wręczenie stypendiów socjalnych
(20 grudnia 2004r.)

Dnia 20 grudnia 2004 r. Rudzkie Konto Pomocy miało zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym w Domu Parafialnym orzegowskiej parafii. Organizatorem wigilijki było stowarzyszenie "Prawo Rodzina Obywatel" na czele z Prezesem, panem Grzegorzem Tobiszowskim. Podczas tego miłego spotkania Preses Zarządu Rudzkiego Konta Pomocy, pani Barbara Dworak wręczyła młodym, zdolnym Rudzianom stypendia socjalne ufundowane przez Rudzkie Konto Pomocy i sponsorów.

wigilijka1.jpg
wigilijka5.jpg
wigilijka2.jpg
wigilijka3.jpg
wigilijka4.jpgRelacja z naszego udziału w "Dniu Organizacji Pozarządowych"
(23 marca 2004r.)

Stowarzyszenie Rudzkie Konto Pomocy prezentowało się na Uniwersytecie Śląskim w dniu Organizacji Pozarządowych.

Panie: Stefania Krawczyk i Barbara Dworak reprezentowały Rudzkie Konto Pomocy i Biuro Porad Obywatelskich, odpowiadały również na pytania zainteresowanych osób oraz udzielały wywiadów do tv i gazet lokalnych.Przemówienie p. Barbary Dworak, Prezesa Rudzkiego Konta Pomocy rozpoczynające VI Rudzki Festiwal Kulturalny Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
(7 grudnia 2003r.)

Szanowni Państwo!

Na Rudzkim Festiwalu Kulturalnym Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej spotykamy się już po raz szósty i to akurat w Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych. W zmaganiach konkursowych brało udział prawie 550 osób. Kiedy rozpoczynaliśmy festiwal przed ośmiu laty zakładaliśmy, że wypromuje on twórczość kulturalną dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, że zbliży różne środowiska w naszym mieście.

I oto możemy z dumą powiedzieć, że osiągnęliśmy wspólnie zakładane cele. Festiwal ten to już w naszym mieście zjawisko kulturalne.

Nagrodzony w 1995r. Marek Plura - stypendysta ówczesnego prezydenta - dziś honorowy członek Rady Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych - prowadzi audycje radiowe, koncerty i inne środowiskowe imprezy. Kiedy spotkałam go na sympozjum w Bibliotece Śląskiej w ubiegłym tygodniu przyznał, że udział w festiwalu głęboko zaważył na jego życiu.

Wielu niepełnosprawnych uczestników obyło się ze sceną i dziś fascynują mistrzostwem i zaangażowaniem w artystyczne prezentacje.

Zespół "Od Serca", który tworzą artyści z Warsztatów Terapii Zajęciowej NSPJ w Halembie, zdobył w ciągu tych lat wszystkie możliwe laury i to nie tylko u nas ale i za granicą. Instruktorzy i wychowawcy prezentowali efekty swojej pracy na międzynarodowych warsztatach w Rudzie Śląskiej i w Dortmundzie w ramach projektu "Europe in Takt". Zespół cechuje szczególna wrażliwość na losy człowieka, ciekawe pomysły sceniczne, a także integruje 2 pokolenia artystów. W imieniu jury i środowisk związanych z ideą festiwalu proponujemy p. Prezydentowi objęcie przez Miasto, mecenatu nad tym jednym w naszym mieście zespołem złożonym z artystów niepełnosprawnych.

Twórczość plastyczna naszych niepełnosprawnych uczestników wzbudza zachwyt swoją kolorystyką i ciekawym zamysłem; zdobi nasz Urząd Miasta, gabinety sponsorów i za granicą.

Festiwal pomyślany dla osób niepełnosprawnych osiągnął też zakładane cele integracyjne. W tegorocznym festiwalu rywalizacja w grupie klas integracyjnych zdecydowanie nabrała rumieńców.

Dla naszych przyjaciół w pierwszym festiwalu śpiewał "Ave Maria" Marek Lipok - po raz pierwszy zresztą na scenie, rozpoczynał wtedy studia. Dziś ten rudzki tenor występuje nie tylko w kraju ale stale na scenie operowej w Norwegii. Logo naszego festiwalu, ów słynny konik, jak zresztą i inne znaki graficzne naszego Stowarzyszenia to projektu Ksawerego Kaliskiego - wówczas ucznia liceum plastycznego, dziś pracownika naukowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Za tę wspaniałą atmosferę festiwalową, za poświęcony czas i serce w imieniu Zarządu RKP dziękuję wszystkim jurorom, a zwłaszcza p. Wiesławie Żurek z II LO, p. Iwonie Mierzwie ze Szkoły Muzycznej i p. Grażynie Szafraniec z Uniwersytetu Śląskiego, prowadzącym i przygotowującym przedstawienia paniom Jolancie Chwołce, Irenie Kopańskiej i Małgorzacie Durma, panu Witoldowi Hanke, Radzie Programowej, przygotowującej loterię fantową Brygidzie Dąbrowskiej, wszystkim sponsorom zwłaszcza Państwowemu Funduszowi Osób Niepełnosprawnych i Miastu Ruda Śląska z patronem honorowym tego festiwalu prezydentem Andrzejem Stanią, Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich i Scholi z Czarnego Lasu oraz wszystkim przyjaciołom festiwalu, a zwłaszcza tym którzy od lat są z nami i wspierają nasze działania.


Prezes Rudzkiego Konta Pomocy
Barbara Dworak


Copyright by Rudzkie Konto Pomocy w Rudzie Śląskiej | Valid HTML 4.01 & CSS szablony